Sve što niste znali o novom papi - Reflejo časopis

Sve što niste znali o novom papi

Horhe Mario Bergoljo, prvi Latinoamerikanac i jezuita na prestolu Svetog Petra

Da li ste znali:

…da je papa Franjo prvi neevropski papa u poslednjih 1.300 godina i treći stranac zaredom koji vodi rimsku crkvu (posle Poljaka i Nemca).

…da je ove godine prvi put od podele Hrišćanske crkve 1054. godine jedan vaseljenski patrijarh prisustvovao ceremoniji ustoličenja pape.

…da je Horhe Bergoljo sin italijanskih imigranata; njegovo prvo zanimanje je hemijski tehničar, a zamonašio se u 33. godini; osim maternjeg španskog, govori nemački i italijanski jezik.

…da novi papa ima samo jedan funkcionalan bubreg i vatreni je navijač argentinskog fudbalskog kluba San Lorenso (San Lorenzo).

…da je autor više knjiga, među kojima se ističu Corrupción y pecado, Sobre el cielo y la Tierra i Ponerse la patria al hombro (Korupcija i greh, Na nebu i na zemlji, Stavljanje domovine na pleća).

…da Latinska Amerika prednjači po broju katolika – čak 42 odsto vernika rimokatoličke ispovesti broji ovaj region.

Autor teksta: Ivana Petronijević